Dödsfall
jag har 2 fråger.
1. Efter att sin kanin har dött vad gör man med kroppen???
2. Hur mycket kostar det att ha sin kanin på djurkyrkogård???
MVH
katrin
Svar från en veterinär
Hej Katrin!
Det finns tre saker du kan göra med kroppen: du kan begrava kaninen själv hemmma om du har egen trädgård eller lämna i djuret till en veterinärklinik för kremering. Det finns två typer av kremering; antingen väljer du en "vanlig" kremering, då får du inte tillbaka askan eller så väljer du en separatkremering och får tillbaks askan i en liten urna Naturligtvis är separatkremeringen dyrare eftersom det är mer arbetskrävande. Om du är intresserad av en kremering, kan du kontakta närmaste veterinärklinik och förhöra dig om priser.
Vad det kostar och hur det fungerar med djurkyrkogårdar vågar jag inte svara på. Det varierar säkert beroende på vad du bor, vilket djur som ska begravas och vilken kyrkogård det handlar om. Du kan säkert "googla" och få reda på vilka kyrkogårdar som finns nära dig.
Har du en egen fråga? Vår frågelåda är en kostnadsfri tjänst där våra veterinärer svarar på dina frågor om sällskapsdjur. Ställ en fråga
Vill du diskutera? Starta en diskussionstråd om Dödsfall och diskutera frågan med andra besökare Diskutera