Stupar i galoppen

Hej, jag har ett arabiskt fullblod född -95. Han har alltid varit lite snubblig men för ett par månader sedan inte bara snubblade han, utan stöp plötsligt rakt ner på bogen när vi galopperade in på en volt. Det var som om frambenet bara försvann under honom. Som tur var klarade vi oss båda utan men. Jag trodde att vi kanske misstolkade varandra och han tappade balansen, och efter det har det inte varit några problem. För ett par dagar sedan hände det dock igen. Denna gången under longering, dock i andra varvet än sist. Han galopperade fint på volten och plötsligt utan någon förvarning bara brakar han omkull framåt på bogen. Han fick ett skrapsår denna gången, och verkar lite stel men visar ingen hälta eller skador förövrigt. Nu funderar jag på om vågar och bör rida honom??
Vad är det som händer? Hur bör jag gå vidare med detta?
Tacksam för svar!
Mvh Lisa


Svar från en veterinär

hej, jag tycker du skall anlita en duktig hästveterinär som kan undersöka honom, det kan hända att han har ont någonstans, det kan vara i frambenet men också i ryggen, nacken eller bakbenen, egentligen vad som helst som gör att han inte vill bära vikt genom ryggen och bakdelen utan trillar lite framåt och kanske av den anledningen också snubblar. Han kan också eventuellt ha någon typ av neurologiskt problem, dvs nervfel som ger koordinationssvårigheter, men det är mer ovanligt. Men som sagt en duktig veterinär kan hjälpa dig utesluta  smärta och neurologiska problem.

Mvh Tove

Svaret skrivet av Tove Forslund
« Föregående fråga
Nästa fråga »


Gillar du svaret? I så fall kan du prenumerera på vårt nyhetsbrev för att vara säker på att inte missa alla nya frågor och svar på Veterinären.nu. Prenumerera
Har du en egen fråga? Vår frågelåda är en kostnadsfri tjänst där våra veterinärer svarar på dina frågor om sällskapsdjur. Ställ en fråga
Vill du diskutera? Starta en diskussionstråd om Stupar i galoppen och diskutera frågan med andra besökare Diskutera


Läs fler frågor

Fråga veterinären

Vår frågelåda är en kostnadsfri tjänst där våra veterinärer svarar på dina frågor om sällskapsdjur.

Fråga veterinären här

Bilder på Häst


Diskutera frågan i Forumet

Starta en diskussionstråd om Stupar i galoppen och diskutera frågan med andra besökare Starta en diskussion